RamazanCAN

Facebook Reklam Maliyetlerinizi Düşürmenin 9 Yolu

Facebook, diğerlerinin yanı sıra güçlü hedefleme seçenekleri ve uygun maliyetler de dahil olmak üzere birçok nedenden dolayı reklamverenler için çekici bir platformdur .

Facebook reklam maliyetleriniz, elbette, hedef kitleniz , sektörünüz, hedefleriniz ve optimizasyon ayarlarınız dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlı olarak değişecektir.

Facebook’ta işlem başına ortalama maliyet

Bununla birlikte, dijital ajans Power Digital Marketing’in sosyal hesap yöneticisi Dan Rohsler, bin gösterim başına maliyetin (BGBM’ler) 5 ila 10 ABD Doları arasında değişmesini ve tıklama başına maliyetin (TBM) 2 ABD Dolarının altında olmasını beklemenin yaygın olduğunu söyledi.

Benzer şekilde, ev satın alma uygulaması Open Listings’in büyüme direktörü Kevin Miller, çoğu işletme için Facebook’ta güvenli ortalama tıklama başına maliyetin 1,50 dolar olduğunu söyledi. Dönüşüm optimizasyon platformu AddShoppers’ın büyüme ve strateji direktörü Peter Messmer, yeniden hedefleme için TBM maliyetlerinin tipik olarak 0,75 ila 1,25 ABD Doları aralığında olduğunu ve yeniden hedefleme için edinme başına maliyet (EBM) maliyetinin 5 ila 10 ABD Doları aralığında olduğunu söyledi.

Bu maliyetler rekabetçidir ve daha küçük işletmelerin erişebileceği düzeydedir .

Facebook reklam maliyetlerinizi düşürmenin 9 yolu

Bunu göz önünde bulundurarak, markanızın Facebook reklamlarından tasarruf etmek ve ortalamanın altında kalmak için atabileceği eyleme dönüştürülebilir dokuz adıma bir göz atın.

1. Daha spesifik bir kitleyi hedefleyin

Güncelleme! Gizlilik önlemleri kitle boyutlarını küçülttüğünden, aslında daha geniş bir alana gitmeniz gerekebilir. İhtiyacınız olan tüm Facebook reklam hedefleme ipuçlarını buradan alın .

Sosyal medya ajansı JC Social Media’nın pazarlama direktörü Per Ben Cook, reklamverenlerin hedef kitleleri belirlerken kriterlerini mümkün olduğunca kesin olarak belirlemeleri gerektiğini söylüyor.

“Hedef kitlenizi daraltarak, reklam yayınlayan diğer markaların benzer bir kitleyle rekabetini önemli ölçüde azaltabilirsiniz” dedi. “Yüzlerce başka markayla bir teklif savaşında olduğunuzu unutmayın – yalnızca gerçekten ulaşmak istediğiniz kişiye teklif verin.”

Cook, bunun, pazarlamacıların, tanıtılan içeriğin hedef bireylerle yakından rezonansa girme ihtimalini artırdığı anlamına geldiğini söyledi.

“Bu, reklamları belirli bir demografik, coğrafi alan ve ilgi alanlarındaki insanlara hitap edecek şekilde uyarlayabileceğiniz anlamına gelir; bu da size tıklama alma ve ilgi çekme konusunda en iyi şansı verir” diye ekledi.

JC Social Media ile birlikte çalışan ve altı ila dokuz yaş arası çocukları olan ebeveynleri hedeflemek yerine, altı ila dokuz yaş arası çocukları olan ve aynı zamanda serbest meslek sahibi veya işletme sahibi olan anneleri hedef alan çocuk kitabı markası Clever Tykes için de durum buydu . (Clever Tykes’ın kurucu ortağıdır.)

Cook, “Daha geniş bir kitleyi hedeflerken, iyi erişim metrikleri elde ettik, ancak tıklama oranları ve dönüşüm oranları düşüktü” dedi. “Hedef kitleyi, marka için mükemmel olan kişilere göre ayarladığımızda dönüşümler iyileşti. İçerik, ses tonu ve gerçek ürün hedef kitlede yankı bulduğunda, tüm temel ölçütler iyileşti.”

Büyüme pazarlama ajansı Ladder Digital’de kıdemli büyüme stratejisti Timothy Masek, bunun kısmen, diğer birçok reklamverenin istediği bir kitlenin peşinden gittiğinizde envanterin düşük ve reklam maliyetinin yüksek olmasından kaynaklandığını söyledi.

“Bunun yerine, reklam alanı için rekabet eden daha az reklamverenin olduğu bir segmenti hedeflerseniz – örneğin uluslararası pazarlarda – o zaman reklam maliyetiniz daha ucuz olacaktır” diye ekledi.

Masek, Facebook’un reklamlarınızın alaka düzeyine göre az ya da çok ücret aldığını da kaydetti.

“Facebook kullanıcısına değer katan reklamverenleri ödüllendirmek amacıyla, içeriğiniz hedef segmentinizle alakalıysa Facebook [reklam] maliyetinizi düşürür” dedi. “Bu alaka düzeyi, Facebook’un kalite puanı ile ölçülmektedir .”

2. Teklif üst sınırlarını kullanın

Öte yandan dijital pazarlama ajansı Passion Digital’in sosyal medya yöneticisi Katy Lowe, Facebook’un en değerli kitlenize ulaşmak için bir araç sunduğundan, hedef kitle hedeflemede ne kadar ayrıntılı olursanız, sonuçların daha pahalı olma eğiliminde olduğunu söyledi. daha fazla ücret almak kendi çıkarınadır.

Lowe, Passion Digital’in bunu müşterileri için, bireysel bir olası satışın veya satışın yaşam boyu değerine dayalı olarak, özellikle uygulama yüklemeleri için kurallar ve teklif üst sınırları kullanarak yönettiğini söyledi.

Ücretsiz Facebook Reklamları Performans Derecelendiricimiz ile Facebook reklam maliyetlerinizi (dakikalar içinde!) düşürmenin daha fazla yolunu bulun. 

3. Kitle çakışmasını arayın

Ayrıca, dijital pazarlama ajansı PBJ Marketing’in CEO’su ve kurucu ortağı Phillip Reinhardt, hedef kitlelerin önemli ölçüde örtüşüp örtüşmediğini görmek ve eğer örtüşüyorlarsa, pazarlama hedeflerinizle en alakalı hedef kitleyi seçmek için Facebook Kitle Örtüşme aracını kullandığını söyledi. .

“Birtakım örtüşmeleri varsa, kendinize karşı teklif vermekten kaçınmak için bu izleyicileri karşılıklı olarak hariç tutun” diye ekledi.

PBJ Marketing, Maryland Üniversitesi’nin, yarı zamanlı öğrenciler arayan ve ABD’deki girişimcileri ve başlangıç ​​kurucularını hedefleyen Teknoloji Girişimciliğinde Profesyonel Çalışmalar Yüksek Lisans programı için bunu yaptı.

Reinhardt, “Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan ‘Girişimcilik’ ve ‘Başlangıç ​​Şirketi’ ile ilgilenen insanlar için iki ayrı hedef kitle oluşturduktan sonra, Facebook’ta çabucak bir hedef kitle çakışması kontrolü yaptık, dedi.

Facebook reklam maliyeti kitle çakışması aracı

“Gördüğümüz gibi, ‘Startup Company’ izleyicisinin yaklaşık %50’si ‘Girişimcilik’ ile de ilgileniyor” dedi. “Herhangi bir hedef kitle hariç tutma olmadan bu iki kitleyi ayrı reklam setlerinde hedefleyen bir kampanya kurarsak ve tıklama başına 0,10 ABD doları ödediğimizi varsayalım, kendi aleyhimize teklif vererek reklam açık artırmasında 220,050 ABD dolarını boşa harcayabiliriz.”

Bunun yerine, yeni kurulan şirket izleyicilerinde girişimciliğe olan ilgiyi ve bunun tersini hariç tuttu ve örtüşme aracını tekrar çalıştırdı ve %0 aldı.

Facebook reklam maliyetleri, hedef kitle örtüşmeyen sonuçlarla çakışıyor

Bu önemlidir, çünkü yüksek bir örtüşme yüzdesi varsa, aynı kişilere reklam sunmak için Facebook açık artırmasında esasen kendinize karşı teklif veriyorsunuzdur.

Reinhardt, “Aynı kişiye yalnızca bir kereden fazla reklam yapmıyorsunuz, aynı zamanda iç rekabet nedeniyle o kişiye reklam sunmak için daha fazla para ödüyorsunuz” dedi.

Ayrıca, çakışmanın düşük olması veya hiç olmaması, kullandığınız farklı kitleleri daha iyi A/B testi yapmanıza ve tekliflerinizi her bir kitlenin YG’sine göre özelleştirmenize olanak tanır.

Reinhardt, “Düşük niyetli izleyiciler için daha düşük teklif veriyoruz” dedi. “Yeniden pazarlama kitleleri veya dönüştürücüler için daha yüksek teklif veriyoruz. Bu şekilde, bizimle ilgilenmeyen insanlara para harcamadığımızdan emin olabiliriz.”

Her ikisiyle de ilgilenenlere gelince, Reinhardt her iki kriteri de karşılayan özel bir izleyici kitlesi yaratmayı söyledi:

Facebook reklam maliyetleri ayrıntılı hedefleme seçenekleri

“Şimdi, kitleye genel bakış aracını üç kitle için son bir kez çalıştırırsak, mükemmel bir şekilde bölümlere ayrılmış bir kitle grubumuz olacak” diye ekledi.

Facebook reklam maliyeti seçilen hedef kitleler örtüşme aracı

4. Facebook Pikselinizi kurun

Not! Facebook Pixel, iOS 14 sonrası ve çerezlerin kullanımdan kaldırılmasıyla gücünü kaybediyor. Facebook Conversions API’yi nasıl (ve neden) kuracağınızı buradan öğrenin.

Sosyal medya pazarlama şirketi Hyped’de fotoğrafçılık ve çevrimiçi içerik uzmanı olan Morgan McGregor, en büyük ipucunun, dönüşümleri izlemek ve müşterilerinizle ilgili verilere erişmek için web sitenize eklediğiniz birkaç satır kod olan Facebook Pixel’inizi kurmak olduğunu söyledi.

“Müşterilerinizin ve ziyaretçilerinizin kim olduğunu doğrudan Facebook sayfalarına kadar takip etmekle kalmaz, aynı zamanda aşağıdakiler gibi verileri de toplar: Neyle ilgileniyorlar? Onlar nerede yaşıyor? Kaç çocuğu var? Ne kadar para kazanıyorlar? Son zamanlarda ne satın aldılar? Ortalama satın alma fiyatları nedir? Yakında tatile mi gidiyorlar?” dedi McGregor.

Çok ayrıntılı olabilir, bu da pazarlamacıların ürünlerini satın almaya başlayacak konumda olan kişileri hedefleyebileceği anlamına gelir.

“Yalnızca web sitenize giren kişileri yeniden hedefleyemezsiniz, hatta sepetlerine ekleyen ancak satın alma işlemlerini tamamlamayan kişiler gibi yaptıkları eylemleri bile hedefleyebilirsiniz” dedi.

Bir Facebook Piksel kurmak aynı zamanda markaların hangi reklamların en iyi performansı gösterdiğini takip edebilmesi ve daha fazla satış yapabilmesi anlamına gelir, bu da gerçekten gereken yere para yatırmaya başlayabilecekleri anlamına gelir.

McGregor, “Ayrıca, sonsuza kadar sürebilen ve siz uyurken size satış getiren dinamik satış hunileri [Huni Üstü, Huni Ortası ve Huni Altı için] oluşturmanıza olanak tanır – hepimizin hayali olan yaşam tarzı budur,” diye ekledi.

Facebook reklam maliyeti dinamik satış hunileri

5. Farklı reklam öğelerini test edin

Cook ayrıca, hangi yürütmelerin en çok yankı uyandırdığını görmek için Facebook reklam öğenizi test etmenizi tavsiye etti.

“Facebook reklam setleri, aynı bütçeyle aynı anda birden fazla reklam yayınlamanıza olanak tanır” dedi. “İzleyicinizi baştan sona tanıyor olsanız bile, seçilen görüntüdeki küçük nüanslar, kopya ve harekete geçirici mesaj, zaman içinde sonuçlarda büyük bir fark yaratabilir.”

Devam etti: “Farklı metin ve resim kombinasyonlarını kullanarak, reklamların performanslarındaki eğilimleri tespit edebileceksiniz. Daha iyi performans gösteren reklamlardan en iyi öğeleri alın ve en kötüsünü bırakın. Bu veriye dayalı reklam oluşturma, reklam bütçenizden en iyi değeri elde etmenin en iyi yoludur.”

Facebook Reklamları koçu Monica Louie, genellikle Facebook reklamındaki görseli test etmekle başladığını , ardından başlık ve reklam metninin geldiğini söyledi.

“Görüntüyü değiştirmenin maliyetler üzerinde nasıl dramatik bir etki yaratabileceği büyüleyici” dedi. “Maliyetleri düşük tutmak ve dönüşümleri artırmak için tüm bunlar bu özel sırayla yapılıyor.”

Tıklama oranı ve dönüşüm oranındaki küçük iyileştirmeler bile uzun vadede YG’de büyük bir fark yaratabilir. Aşağıdaki reklam setleri , TBM JC Social Media’nın bu test yöntemini kullanarak düşürdüğü bir B2B istemcisinden alınmıştır.

Bağlantı grafiği başına Facebook reklam maliyetleri

Tıklama başına yüksek maliyet

Facebook reklam maliyeti tıklama başına düşük maliyet

Tıklama başına düşük maliyet

6. Yeniden hedefleme segmentlerinden yararlanın

Messmer, Facebook’ta daha iyi yeniden hedefleme segmentleri oluşturmak için web sitesi ziyaretçilerini katılım seviyelerine göre segmentlere ayırmayı şiddetle tavsiye etti.

“Web sitesi ziyaretçilerinizi otomatik olarak düşük, orta ve yüksek katılım gruplarına ayıran ve bu kitlenin herhangi bir reklam ağına yönlendiren özel bir yeniden hedefleme algoritması kullanıyoruz” diye ekledi.

Facebook reklam maliyetleri, kitle segmentlerini yeniden hedefleme

Dijital pazarlama ajansı The Media Captain başkanı Jason Parks, Facebook’ta satın alma başına ucuz bir maliyetle satış yapmak için dinamik yeniden hedefleme ve yeniden hedefleme reklamları yürüttüğünü söyledi.

WordStream’in Facebook yeniden pazarlamayla ilgili eksiksiz kılavuzuna buradan göz atın .

7. Hayranları ayrı ayrı hedefleyin

Ayrıca Reinhardt, Facebook sayfanıza bağlanan tüketicileri segmentlere ayırıp bağımsız bir hayran kitlesi olarak kaydetmenizi ve onlara özel kampanyalar oluşturmanızı söyledi. Bu arada, diğer kitlelerdeki mevcut Facebook hayranlarını da hariç tutun. Aynı şey web sitesi ziyaretçileri ve dönüştürücüler için de yapılabilir.

Bunun nedeni, Facebook hayranlarının etkileşim oranı ve dönüşüm oranı açısından tipik olarak en iyi performans gösteren kitleler olduğunu söyledi.

facebook hayran istatistikleri

“Tüm Facebook hayranlarına ulaşıldığından emin olmak istiyoruz ve bunu yapmanın en iyi yolu Facebook hayranları için ayrı bir hedef kitle oluşturmaktır” diye ekledi.

Örneğin, kar amacı gütmeyen bir müşteri için Reinhardt, bir bağış toplama kampanyası yürüttüğünü ve bölümlere ayrılmış Facebook hayran kitlesinin dönüşüm başına maliyetinin 1,16 ABD doları ve ROAS’ının 56,58 ABD doları olduğunu söyledi. PBJ Marketing’in kullandığı Facebook hayran kitlesini hariç tutmayı hedefleyen ilginin ise, dönüşüm başına maliyeti 98,45 ABD doları ve ROAS’ı 2,22 ABD dolarıydı.

“Bağış toplama kampanyasının son aşamalarında, faiz hedeflemesi için günlük bütçeyi ve teklifleri hızla düşürdük ve yüksek getirisi olan kitlelere öncelik verdik” dedi. “Mükemmel bir şekilde bölümlere ayrılmış bir hesap, fırsatın nerede olduğunu açıkça belirlememize ve müşterimizin parasını en iyi kitlelere harcamamıza olanak tanıyor.”

8. Reklam öğenizi yenileyin

Miller, reklam yorgunluğunu önlemek için Facebook reklam kreatifinizi iki haftada bir yenilemenizi söyledi .

Dijital pazarlama şirketi Spiralytics’in çevrimiçi PR lideri ve içerik pazarlama stratejisti Jomel Alos da aynı fikirde.

Alos, “Müşterilerimizle bizi işe almadan önce gördüğümüz en yaygın sorunlardan biri, reklam görsellerini yenilememeleridir” dedi. “Bir reklamın performans gösterdiğini gördüklerinde artık onun sıklığını izlemiyorlar, bu da reklam yorgunluğuna veya izleyicinin reklama zaten çok aşina olduğu bir noktaya neden oluyor.” Bu, reklam performansının hızla düşmesine neden olur.

Alos , ilk altı gün boyunca tutarlı TBM/TO/CR ve CPL içeren sağlıklı bir kampanya olarak adlandırdığı bir vaka çalışmasına işaret etti . Ancak yedinci günde, hedeflenen herkes reklamı ortalama dört kez gördüğü için TBM ve TBM artmaya başladı. Spiralytics, bir blog gönderisinde, daha az kullanıcı reklamınızı tıkladıkça, Facebook para kaybetmeye başlar ve reklamınızı göstermeyi durdurmaya veya sizden daha fazla ücret almaya karar vermesi gerekir.

Bunu önlemek için reklamverenler, reklam düzeyindeki dönüşüm metriklerini günlük olarak raporlamalıdır. Spiralytics, birkaç reklam yayınlandıktan sonra, reklamın nerede yorulacağına ilişkin gösterim/kişi aralığınız hakkında bir fikir edineceğinizi ve bu ölçümü raporlarınızda belirtebileceğinizi ve reklamlar yorulma noktasına yaklaştıkça duraklatabileceğinizi söyledi.

9. Videodan yararlanın

Dijital pazarlama firması Aspiro Agency’nin kurucusu ve yönetici ortağı Damon Gochneaur, Facebook’ta reklam verme maliyetini azaltmak için 1 numaralı ipucunun, mümkün olan her yerde video kullanmak olduğunu söyledi .

“Video, atlıkarınca veya tek resimli reklamların maliyetinin ortalama %10’u kadardır” dedi. “Aynı kitle için 2,00 ABD doları ve daha yüksek TBM’de tek resim reklamlarla, video kampanyalarında tıklama başına ortalama 0,15 ila 0,50 ABD Doları arasında herhangi bir yerde ödeme yapıyoruz.”

Lowe aynı fikirde: Facebook , videolara daha büyük gösterim payı ve dolayısıyla daha ucuz TBM sağladığı için reklamlardaki video içeriğine değer veriyor.

“Kampanyalar için özel video reklamlar üretmek üzere bütçesi olmayan daha küçük müşteriler için, genellikle Facebook’un kendi platform içi araçlarını kullanarak ürün veya hizmet görüntülerinden oluşan slayt gösterileri oluşturuyoruz ve bunlar, Facebook video reklamları için ideal özelliklerde video içeriği olarak indirilebilir” katma.

Leave a Comment