RamazanCAN

İstenmeyen Google Yorumları Nasıl Silinir?

İstenmeyen Google Yorumları Nasıl Silinir?

Web sitelerine veya bloglara girilen müşteri yorumlarını iş sahiplerinin takip etmesi oldukça zor ve uğraş isteyen bir süreçtir. Sosyal medya üzerinden yapılan yorumlar, Google yorumları, şikayet üzerine işleyen web sitelerine yazılan yorumlar firmaların itibarını zedeler ve müşteri kaybına neden olur.

İnternet üzerinden online alışveriş yapan müşterilerin yüzde 80’i ilk kez alışveriş yapacağı bir web sitesine ödeme gerçekleştirmeden önce mutlaka kullanıcı yorumlarını inceler. Bu durumda işletmeniz hakkında çok sayıda olumsuz yorum almışsanız müşteriler sizden alışveriş yapmaktan vazgeçecektir. E-ticaret siteleri için olduğu gibi tüm işletmeler için de aynı durum geçerlidir. Elden satış yaparken de eğer olumsuz yorumlara sahipseniz bu yorumlar hangi platformda olursa olsun yeni müşterileriniz bu yorumlara ulaşacak ve size kuşkuyla yaklaşacaktır.

1- Olumsuz Yorumları Kaldırmak İçin Müşterinizle İletişime Geçmeyi Deneyin.

Eğer ki sitenize gelen olumsuz yorum yasaklanmış ve kısıtlanmış içerik kategorisine dahil edilebiliyorsa silinmesi oldukça kolaydır. My Business hesabınız ile yorumların bulunduğu kısından silmek istenilen yorumu uygun olmayan olarak seçerseniz Google bu yorumu değerlendirecektir. Google değerlendirmesi sonucunda bu yorum uygun olmayan olarak algılanırsa kolayca silersiniz ancak Google bu yorumda bir sorun algılamadıysa ve yorumu bu nedenle silemiyorsanız yapmanız gereken ilk şey olumsuz yorumu yazan müşteri ile iletişime geçmek olacaktır. Ancak maalesef ki Google yorumlarını yazan müşteriler genellikle işletmeniz ile ilgili problemler yaşamıştır ve sesini duyurabilmek için Google a yorum yazmış olacaktır. Olumsuz yorumları sildirebilmek için müşterinizle konuşup iyi bir iletişim kurmalısınız. Bu yöntemde başarılı olmak sizin ikna kabiliyetinize bağlıdır. Müşterinizi anladığınızı ve üzgün olduğunuzu söylemeniz gerekir. Aynı zamanda bazı teklifler sunarak müşteriyi ikna edebilirsiniz. Bu teklif bir hizmet veya indirim sağlamak olabilir. Bu indirimleri ve hizmetleri zarar değil yatırım olarak düşünün. Her bir yorum size daha fazla müşteri kaybettirecektir.

2- Sahte Yorumlar İçin Ne Yapmalıyız?

Google aslında yorumlar konusunda oldukça hassastır ve sahte içerikleri tespit etmeye çabalar. Ancak yine de sahte içerik konusunda kusursuz bir sisteme sahip değildir. Bu nedenle rakip firmalarınız eğer bir Black Hat Seo tekniği izliyorsa sahte yorumlar alıyor olma ihtimaliniz yüksektir. Ancak bu yorumları kaldırmak bir hayli zordur fakat imkansız da değildir. Google ile iletişime geçip sağlam bir savunma ve güçlü kanıtlarla sahte yorumlardan kurtulmanız mümkün.

3-Memnun Kalan Müşterilerinizin Yorum Yapmasını Sağlayın.

Olumsuz yorumlarla başa çıkabilmek için denemeniz gereken bir diğer çözüm yolu ise olumlu yorumların sayısını arttırmak olacaktır. Olumlu yorumların çoğalması olumsuz yorumların görünürlüğünü azaltacaktır. Bu şekilde olumsuz yorumları etkisiz hale getirmiş olursunuz. Bunun için de yine iletişim beceriniz ve ikna kabiliyetiniz oldukça önemlidir. Hizmet verdikten sonra veya satış gerçekleştikten sonra müşterilerinize ulaşıp yorum yapmalarını sağlamalısınız. Mail yoluyla ulaşıp bir memnuniyet anketi doldurmalarını sağlamak iyi bir yöntem olacaktır. Eğer zaten sunduğunuz hali hazırda bir uygulama var ise bunun yanında Google yorumu da isteyebilirsiniz.

Leave a Comment