RamazanCAN

Instagram Alışveriş Özelliği Kullanarak Başarıya Ulaşmak İçin Neler Yapmalısınız?

Instagram Alışveriş Özelliği Kullanarak Başarıya Ulaşmak İçin Neler Yapmalısınız?

Dijital pazarlama çalışmalarını sosyal medya mecralarında destekleyerek sürdüren markalar Instagram’ın yeni getirmiş olduğu alışveriş özelliği dijital pazarlama ve e-ticarette oldukça büyük bir etki yaratmıştır.

Bu yeni ve heyecanla beklenmekte olan özellik şuan sadece ABD’de bazı bölgeler ve satıcılar ile birlikte test edilme aşamasındadır. Henüz instagram üzerinden satış yapan işletmelerin kullanımına açılmadığı için şimdiden söyleyelim, Instagram Alışveriş özelliği ile paylaşılan bir fotoğrafta yer alan tüm ürünlerin üzerine ürün bilgisi ve fiyat bilgisi ekleyebileceksiniz.

Bu yöntem ile, etiketlenmiş olan her bir ürün potansiyel müşterinin site değiştirmeden ve hiç zorlanmadan fiyat bilgisi ve ürün açıklaması gibi detayları bulmasını sağlayacak şekilde direkt olarak satış için uygun ortamı hazırlıyor.

Bu durum karşısında tüm dijital pazarlama firmaları oldukça heyecanlı ve sabırsız. Bu özellik sonrasında piyasanın sisteminde ve baş rollerinde nasıl değişiklikler yaşanacağı ise herkes tarafından merak edilmekte. Instagram Alışveriş özelliğini daha fazla sayıda kullanıcıya ulaşarak daha fazla ürün satmak için kullanabilmenizi sağlayacak olan dört yöntemi sizler için biraraya getirdik. Bu özelliğin çığ gibi düşüşünden sonra artık satış için müşterilerinizi başka linklere yönlendirmenize gerek kalmayacak.

Postlarınızı Çok Kişinin Göreceğinden Emin Olun

Instagram’da alışveriş alanında yapılan bu yenilikle birlikte tüm stratejiler de değişmek durumunda kalıyor. Direk instagram profiliniz üzerinden satış yapacak olmanız sebebi ile içerikleriniz ve postlarınız ile çok sayıda kişiye ulaşmanız şart oldu. Çok sayıda kullanıcının sizinle etkileşim kurmasını sağlayabilmeniz için yapmanız gereken bazı çalışmalar var. Dilerseniz gelin birlikte bunlara bir göz atalım.

Instagram’ın Vazgeçilmez Özelliği Hashtag’leri Kullanın

Hashtag kullanımı, Instagram’da tüm kullanıcıların içerik aramak için en sık kullandıkları yöntemlerden biridir ve yapılan analiz sonuçları en az bir hashtag kullanılan postların hashtag kullanılmayan postlara oranla çok daha yüksek oranda etkileşim aldığını göstermektedir. Aslına bakacak olursak, hashtagleri kullanmak anahtar kelimeler iyi bir strateji ile seçildiği zaman markanızın hedef müşteri kitlesine ulaşmasını sağlayacaktır. Bunun için hashtag seçiminde dikkat etmeniz gereken ayrıntılar vardır.

Çalışmalara başlamadan önce her anahtar kelime çalışmasında olduğu gibi rakiplerinizin fotoğraf paylaşırken hangi hashtagleri yoğun kullandığını kontrol edin. Bu yöntem ile kendi kullanacağınız hashtaglere ek olarak trafik sağlayan yeni hashtagler de keşfedebilirsiniz. Eğer daha farklı olmak istiyorsanız yine rakip analizi ile kullanım oranı az hashtagler tercih edebilirsiniz.

Hizmet veya ürününe sahip olduğunuz piyasada ileri gelen rakiplerinizin profilleri gibi hashtaglerini de analiz edin ve onlarla uyumlu gitmeye çalışın. Müşterileriniz bu sayede alışık oldukları sisteme benzer bir sistem ile etkileşim kuracak ve bu nedenle sizi bulmakta hiç zorlanmayacaktır.

Kullandığınız tüm hashtagleri analiz edin. Altlarında paylaşılmış olan diğer gönderileri iyi inceleyin. Küçük büyük tüm rakiplerinizi gözden geçirmiş olacaksınız. Bu şekilde rakiplerinizin beğendiğiniz ve ilgi görmüş olan hashtaglerini kendi listenize ekleyebilirsiniz.

Yakınınızdaki Müşteri İçin Konum Etkileri Kullanmayı Unutmayın

Instagram hem post paylaşımı hem de story paylaşımı alanlarında bulunduğunuz konumu etiketlemenize imkan sağlar.  Bu özellik sayesinde daha çok kişi sizi bulabilir. Aynı zamanda konum paylaştığınız zaman yakınınızdaki kişilerin keşfet sayfasında yer alırsınız. Bu da sizi müşterilerle buluşturan önemli bir unsurdur.

Müşterilerinize Başarılı Bir Alışveriş Hizmeti Sunun

Instagram alışveriş özelliğinin gelmesi yine de asıl sorunumuza çözüm getirmiş değil. Ödemeyi tamamlamak ve alışverişi bitirmek için müşterileriniz hala instagramdan çıkış yapıp yeni bir sayfaya geçmek zorundalar. Bir uygulamadan bir diğer uygulama veya web siteye geçiş yapmak kullanıcılar tarafından pek iyi karşılanmıyor. Çünkü geçiş yapılan yeni sayfa ilk defa karşılaşılan ve alışık olunanın dışında bir sayfa oluyor. Eğer geçiş yapılan sayfanız kolay kullanılabilir ve hızlı çalışan bir sayfa ise kullanıcılarınızın satışı tamamlama ihtimalleri artar. Bunun için hem sitenizin instagram ile benzer görünüme sahip olması gerekir ki kullanıcılar yeni bir sayfaya geçtiğinde yabancılık çekmesin. Hem de kesinlikle doğru çalıştığından emin olun aksi taktirde güvensizlik hissi verirsiniz.

Yeni Paylaşım Yaptığınız Zaman Hikayenizde Paylaşın

Ürünlerinizi satışa sunmadan önce onlar hakkında paylaşım yaparak merak ve beklenti uyandırabilir ve bu sayede daha çok dikkat çekebilirsiniz. Ürünlerinizin yerleştirilme veya yapımı aşamasından fotoğraflar veya yeni ürünler hakkında tüyolar paylaşarak müşterilerinizi heyecanlandırmayı deneyin. Hem ürünlerinizin nasıl bir süreçten geçerek ellerine ulaştığını göstermiş olur hem de markanız için akılda kalıcılık sağlarsınız. Takipçilerinize sorular sorarak veya onların sorularını cevaplayarak da bu merak ve istek duygusunu giderek arttırabilir ve etkileşim sağlayabilirsiniz. Tüm bu eylemlerin sonucunda kullanıcılarınızı ürün sayfasına yönlendirmeyi de ihmal etmeyin.

Etkileşim Ağınıza Önem Verin

Instagram çok sayıda beğeni ve yorum sahibi olan paylaşımları görünür tutmaktadır. Postlarınıza gelen yorumlar beğenilerden ve takipçi sayınızdan daha etkilidir. Bu durumun da sebebi, yorum bırakan takipçinin ilgi gösteriyor olmasıdır.

Instagram Alışverişi için oluşturduğunuz içeriğinizin  fazla görüntülenme sahibi olmasını sağlamak için, kullanıcılar ile etkileşim kurmaya ihtiyacınız vardır. Bunun için dikkat çekici ve akılda kalıcı başlıklar ve görseller kullanmalısınız. Etkileşimi üst seviyeye taşımak için hesabınızdan sorular sormak, başkalarını etketlemelerini istemek veya yorum yapmaya teşvik etmek iyi bir yöntemdir. Bunun çekiliş ve yarışmalar güzel çözümlerdir.

Instagram’ın aktif kullanıcılarının çoğu alışveriş için de bu mecradan faydalanıyor. Bu durum sebebi ile instagram satışı özelliği aslında bu işlemi hem müşteri hem de satıcı için kolay hale getirmiş oluyor.

Bu yeni ve heyecanla beklenen özellik için elinizi çabuk tutun ve şimdiden satış sayfalarınızı hazırlayın. Çünkü her zaman hızlı olan kazanır biliyorsunuz. Herkes için yeni olan bu sisteme ne kadar hızlı bir biçimde ayak uydurursanız bu durum sizin için o kadar büyük avantaj sağlayacaktır.

Leave a Comment